Akupunktur Genel Bilgi

Aacupuncturekupunktur

Akupunktur; sözlük anlamıyla çin dilinde Chen-Chin,batı dilinde Aqus(iğne) Punktur(delme) anlamında kullanılır.
Akupunktur,vucudun belli noktalarına çeşitli boyutlarda iğne batırılarak  iğnenin elle döndürülmesi,elektrik akımıyla uyarılması,ısı verilmesi veya aynı noktaları iğne yerine lazer ışınıyla uyarılması teknigidir.

Tedaviler akupunktur iğnelerinin vucudun belirli meridyenler üzerindeki deri noktalarına ve kulağa batırılması sonrada belirli süreler içinde orada bırakılıp gerekirse elektrikle uyarı yapılması ile olur.

İğnelerin vucutta kalma süreleri,verilen elektrik akımının gücü ile zamanı tedavide büyük etkendir.Akupunktur tedavisinde etkili birinci unsur iğne değil,batırıldığı noktadır ve sonra bu noktaların uyarılmasıdır.

Akupunktur günümüzde dünya sağlık teşkilatı tarafından kabul edilerek,desteklenen bilimsel bir tedavi yöntemi olarak ilim dalı niteligine ulaşmış ve kendisini kanıtlamıştır.
Canlılar,güçlü bağışıklık sistemleri ve bunu destekleyen faktörler sayesinde kendi kendini iyileştirme gücüne sahiptirler. İyileştirme gücü olmadan ,farmakolojik ilaçlar veya başka tedavi yöntemleri, tek başına vucudun korunması veya tamamen iyileşmesinde yeterli degildir.
İnsan vucudunda 360 tan fazla akupunktur noktası ve 12 meridyen vardır.Chi denilen hayat enerjisi bu meridyen adı verilen kanallar üzerinde düzenli bir şekilde 24 saat dolaşım halindedir.Bu dolaşım sırasında bir engel,bir blok oluşursa o meridyenin besledigi dokularda bozukluklar ve takip eden hastalıklar ortaya çıkar.

Akupunktur uzmanı doktor tarafından yapılan iyi bir fizik muayeneden sonra,nabız muayenesi,auricular diagnosis(dedektörle kulak muayenesi),dil muayenesi ile teşhis konup tedaviye başlanır.
Meridyenler üzerindeki tesbit edilen akupunktur noktaları uyarılarak tıkanma,blok ortadan kaldırlıp Chi nin düzenli dolaşımı sağlanır.Bu da refleks veya nörokimyasal yolla vucudun kendi kendini iyileştirme gücünü arttırmasıdır.

Tedavide kullanılan diger teknik Lazer akupunkturudur.
Lazer teknigi akupunktur noktalarının igne yerine lazer ışını ile uyarılmasıdır. Bu uygulama ağrısızdır.

Akupunktur,hastalığın kendisini tedavi etmesiyle birlikte, hastalığın oluşumuna neden olan alttaki nedenleri de ortadan kaldırır.

Örnegin;gastrit rahatsızlığı olan hastanın Akupunktur tedavisi sırasında mide asit salınımı azaltılırken mide mukozasının koruyucu etkisi ve enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemi güçlendirilir.

Aynı zamanda gastrite sebep olan altdaki nedenler;stres,uykusuzluk, mutsuzluk, konstipasyon(kabızlık) ve benzeri şikayetleri de tedavi edilir.

Akupunktur;ağrı migren,asthım, zayıflama, bağımlılık gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Comments are closed